Arabesque-2008  










Awards

  • Sergei Diaghilev Award (Grand Prix) — was not awarded.
  • First Awards (one female and one male) to the Value of 90000 rubles each, medal and title of Laureates of International Competition — Angelina Vorontsova (Voronezh, Russia); Artyom Ovcharenko (Moscow, Russia).
  • Second Awards (one female and one male) to the Value of 60000 rubles each, medal and title of Laureates of International Competition — divides between: Victoria Kapitonova (Moscow, Russia); Yaroslava Araptanova (Perm, Russia); Andrei Pisarev (Ukraine).
  • Third Awards (one female and one male) to the Value of 30000 rubles each, medal and title of Laureates of International Competition — Alexandra Timopheeva (Moscow, Russia); Robert Gabdullin (Perm, Russia).
  • Diploma and Bursary to the Value of $500 (equivalent in roubles) to the following—Karim Abdullin (Moscow, Russia); Alisa Aslanova (Krasnogorsk, Russia); Svetlana Bednenko (Ukraine); Ekaterina Guschina (Perm, Russia); Elyse Jennings (USA); Koike Saori (Japan); Nurlan Konokbaev (Kyrgyzstan); Konstantin Korotkov (Yoshkar-Ola, Russia); Ivan Mikhalyov (Perm, Russia); Egor Motuzov (Yoshkar-Ola, Russia); Viktor Mulygin (Perm, Russia); Ksenia Ovchinnikova (Perm, Russia); Ekaterina Pervushina (Perm, Russia); Yevgeny Poklitaru (Perm, Russia); Alexey Safronov(Kazakhstan); Yevgeny Svetlitsa (Ukraine); Andrey Sorokin (Perm, Russia); Alexandr Taranov (Perm, Russia); Mikhail Timaiev (Kazan, Russia); Denis Tolmazov (Kazan, Russia); Dmitry Khamzin (Russia, Moscow); Romas Tseizaris (Lithuania); Olga Tchelpanova (Yoshkar-Ola, Russia); Yigit Erhan (Turkey).
  • Diploma and Best Teacher Award to the Value of $500 (equivalent in roubles) —Tatyana Frolova (Voronezh, Russia).
  • Diploma and Best Non Participant Partner Award to the Value of $500 (equivalent in roubles) — Anastasia Goryacheva (Moscow, Russia).

Name prizes

  • Ekaterina Maksimova and Vladimir Vasiliev Award: a cash prize to the Value of $2500 to the Most Promising Couple— Alexandra Timofeeva , Karim Abdullin (Moscow, Russia).
  • Natalia Makarova award: a cash prize to the Value of $1000 to the best female dancer—Angelina Vorontsova (Voronezh, Russia).
  • Mikhail Baryshnikov award: a cash prize to the Value of $1000 to the best male dancer—Vadim Pisarev (Ukraine).
  • Japaneze-Russian couple Yukari Saito and Nikolai Fyodorov award: a cash prize to the Value of $1000 to the most talented dancer among the youngest competitiors—Elyse Jennings (USA).
  • George Zoritch Award: a cash prize to the Value of $1000 to the Best Female Participant for Interpretation of Purity and Artistry: Yaroslava Araptanova (Perm, Russia).
  • Natalia Dudinskaya "Fidelity to Russian Classical Tradition" Award (given by Margarita Kullik and Vladimir Kim couple): a cash prize to the Value of $1000: Veronica Casadesus (Venezuela).
  • Fyodor Tchekhankov "Inspiration" Award for Artistic Presentation: a cash prize to the Value of $1000—shared between:Egor Motuzov (Yoshkar-Ola, Russia), Saori Koike (Japan).
  • Yury Petukhov Award for Original Contemporary Choreography: a cash prize to the Value of $1000—Anastasia Kadruleva (St.-Petersburg, Russia) for the Piece "Snowrun" to music by A.Pyart.
  • Galina Ragozina award: a cash prize to the Value of $600 to the best student of Perm Choreographic School—shared between: Ekaterina Pervushina (Perm, Russia), Viktor Mulygin (Perm, Russia).

Special awards and prizes

  • A cash prize to the Value of 60000 rubles to the balletmaster for a best contemporary choreography piece especially created for the Competition— shared between the choreographers: Igor Markov(St.-Petersburg, Russia) for the piece "Winter" to music by A.Vivaldi; Victor Plotnikov (USA) for the piece "Suite" to music by I.S.Bach.
  • A cash prize to the Value of 30000 rubles for the best performing of a piece of contemporary choreography—shared between: Yaroslava Araptanova (Perm, Russia), Angelina Vorontsova (Voronezh, Russia).
  • The Perm State Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre award: a cash prize to the Value of $1000 for Best Overal Performance to music by P.I.Tchaikovsky— Robert Gabdullin (Perm, Russia).
  • Marius Petipa Award: a cash prize to the Value of $1000, offered by Perm Public Foundation "Pearl of the Urals" for Purity and Line of Classical Tradition— Artyom Ovcharenko (Moscow, Russia).
  • Bank of Western Urals Award (in honour of Galina Ulanova) to the Value of $1000, — Svetlana Bednenko (Ukraine).
  • Korean ballet Foundation Award (prezident—Park Jae Keun) to the Value of $1000, established by of to Best Prepared Student—Konstantin Ivanov (Yoshkar-Ola, Russia).
  • "Hope of Russia" Diaghilev Museum Award—Angelina Vorontsova (Voronezh, Russia).
  • Moscow Ballet Lovers Society "La Sylphide" Award to the Most Attuned Couple—shared between: Koike Saori (Japan) and Egor Motuzov (Yoshkar-Ola, Russia); Anna Khamzina and Dmitry Khamzin (Moscow, Russia).
  • Press Jury Award for Fidelity to Moscow School Classical Tradition—Artyom Ovcharenko (Moscow, Russia).
  • Press Jury Award for Artistic Interpretation of Classical Dance—Andrei Pisarev (Ukraine).
  • Diplomas Awarded by Press Jury: Angelina Vorontsova (Voronezh, Russia)—discovery of the Arabesque Competition; Evgeny Subbotin (Perm, Russia)—initiator of holding Arabesque Competition, publisher of Perm Ballet books edition; Tatyana Frolova (Voronezh, Russia)—ballet teacher; Alevtina Lisina (Perm, Russia)—ballet teacher.
  • Popular Spectator Award—Yaroslava Araptanova (Perm, Russia), Robert Gabdullin (Perm, Russia).
Angelina Vorontsova
Artyom Ovcharenko
Victoria Kapitonova
Andrey Pisarev
Aleksandra Timofeeva and Karim Abdullin
Saori Koike and Egor Motuzov
Angelina Vorontsova
Yaroslava Araptanova and Robert Gabdullin
Victoria Kapitonova
Artyom Ovcharenko
Gala concert. Irina Kolesnikova and Sergey Mershin
Rules and Regulation | Founders, Partners | News | History | Contacts | Русский | Theatre